Gyermek-és Ifjúság-egészségügy |
TÁJÉKOZTATÓ a táboroztatók részéreA jelenlegi jogi szabályozás szerint a tanuló ifjúság táboroztatása bejelentés köteles tevékenység, ami a jogszabály-változás szerint a 3-18 éves korosztály üdültetését, táboroztatását, szervezett foglalkoztatását jelenti. A bejelentést a tábor nyitása előtt legalább 6 héttel kell írásban megtennie a tábor szervezőjének a tábor helye szerint illetékes intézetnél, megyénkben a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Járási Népegészségügyi Osztályánál. A bejelentési kötelezettség elektronikus úton is teljesíthető. A bejelentésnek tartalmaznia kell a táborozás helyét, időpontját, valamint a táborozásban részt vevők várható számát, továbbá a nyilvántartásba vétel miatt rendkívül fontos feltüntetni a táborszervező elérhetőségét és adószámát. A bejelentőlapok, valamint a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának és Járási Népegészségügyi Osztályainak elérhetőségei, ügyfélfogadási ideje, illetékességi területe, a táborozás közegészségügyi feltételei megtalálhatóak és letölthetőek honlapunkról. A táboroztatás közegészségügyi követelményeit a 12/1991. (V. 18.) NM, valamint a 37/2007. (VII. 23.) EüM-SzMM rendeletek és mellékleteik tartalmazzák, melyekről a Járási Népegészségügyi Osztályok munkatársai is készséggel adnak információt.
A napközbeni ellátást nyújtó („napközis”) táborokat, valamint kereskedelmi és magán szálláshelyen történő táboroztatást („ottalvós táborok”) a Kormányhivatal illetékes Járási Népegészségügyi Osztályánál kell bejelenteni.
Ugyancsak ide kell bejelenteni a vándortáborokat is az alábbiak szerint: Ha a táborozás vándortábor jellegű, a szervezőknek a kiindulási pont szerint illetékes járási Népegészségügyi Osztályt kell értesíteniük.
A táborozásban csak az vehet részt, aki arra egészségileg alkalmas. A gyermek törvényes képviselője a 2. melléklet szerinti adattartalmú, a táborozást megelőző négy napon belül kiállított nyilatkozattal igazolja a táborozásban részt vevő gyermek megfelelő egészségi állapotát a táborozás megkezdése előtt. A nyilatkozathoz szükséges nyomtatványt - a táborozáshoz szükséges egyéb iratokkal együtt - a táborozás szervezője adja át kitöltés céljából.
A bejelentő részére „Igazolást” állítunk ki, a bejelentett tábor pedig nyilvántartásba kerül. Az adminisztráció a korábbi évekhez hasonlóan ingyenes. Az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály értesítésére akkor kerül sor, ha az adott táborban étkeztetést is nyújtanak. Jelentős könnyítés a szülők számára, hogy ez évtől a táborozásban résztvevő gyermeknek már nem orvosi igazolással kell rendelkeznie, hanem a gyermek törvényes képviselője fenti NM rendelet 2. számú melléklete szerinti, a táborozást megelőző négy napon belül kiállított nyilatkozattal igazolja a gyermek megfelelő egészségi állapotát. A nyilatkozathoz szükséges nyomtatványt a táborozás szervezője adja át kitöltés céljából. A nyilatkozatot legkésőbb a táborozás megkezdésekor a táborozás szervezőjének kell átadni. A nyilatkozatot a táborozás ideje alatt a tábor helyszínén kell tartani. Nyár folyamán a táborokat hatóságunk folyamatosan ellenőrzi, és közegészségügyi hiányosság esetén megteszi a szükséges intézkedéseket. A táborozás közegészségügyi feltételei Szálláshelyek üzemeltetésének közös egészségügyi szabályai Táborozásban résztvevő gyermek megfelelő egészségi állapotát igazoló nyilatkozat adattartalma |
Élelmezés- és táplálkozás-egészségügy |
A közegészségügy területei közé tartozik az élelmezés- és táplálkozás-egészségügy.
Az élelmezés-és táplálkozás-egészségügyi szakterület feladatai:
Élelmezés-egészségügyi feladatok:
Az élelmezés-egészségügy területén a Népegészségügyi Főosztály és Járási (korábban: ÁNTSZ) feladat- és hatásköre 2007. október 1-től megváltozott, és az élelmiszer-biztonsági feladatokat az MgSzH Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága látja el.
Táplálkozás-egészségügyi feladatok:
37/2014 (IV.30) EMMI rendelet a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról
|
Kémiai biztonság |
Feladata:
Kémiai biztonság szabályozása:
Veszélyesség jellemzői Az osztályozás célja annak megállapítása, hogy az anyag vagy keverék (készítmény) rendelkezik-e olyan tulajdonságokkal, mely veszélyesként történő besorolásához vezet. Ehhez szükséges az információk azonosítása és összegyűjtése, továbbá az összegyűjtött információk értékelése. Ha az anyag vagy keverék megfelel valamely veszélyességi osztálynak vagy felosztásnak, akkor veszélyesként kell osztályozni. A veszélyes anyagok, keverékek előállítása, szállítás felhasználása kockázatot jelent az emberi egészségre és a környezetre. Az Európai Unió tagállamaiban egységes kritériumok szerint történik a veszélyesség szerinti besorolás. A külső csomagoláson lévő címkéknek egyértelmű, könnyen azonosítható információkat kell tartalmaznia. A veszélyes anyagok és keverékek reklámja nem lehet félrevezető (például a gyermekek figyelmét felkeltő), sőt bizonyos esetekben ún. „gyermek biztos” zár alkalmazása is kötelező.
Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről csomagolásáról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-i 1272/2008/EK Rendelete (rövidítése CLP) szerint a veszélyes anyagok és készítmények piktogrammal figyelmeztető (H) és óvintézkedésre vonatkozó (P) mondatokkal jellemezhetők. A REACH és CLP rendelet az EU valamennyi tagállamában, így Magyarországon is közvetlenül alkalmazandó. A jogszabályok kötelezettséget rónak ipar szereplőire elsősorban gyártókra, importálókra és a továbbfelhasználókra. A veszélyes anyagokkal/készítményekkel tevékenységet végzők feladatai
|
Település-és Környezet-egészségügy |
Település-és Környezet-egészségügyi Csoport hatáskörébe tartozó feladatok:
Fürdővíz higiéne
Levegőhigiéne
Talajhigiéne
Tájékoztatás
|