Gyermek-és Ifjúság-egészségügy

Élelmezés-egészségügy

Kémiai biztonság

Település-és Környezet-egészségügy

 

Gyermek-és Ifjúság-egészségügy

TÁJÉKOZTATÓ a táboroztatók részére

A jelenlegi jogi szabályozás szerint a tanuló ifjúság táboroztatása bejelentés köteles tevékenység, ami a jogszabály-változás szerint a 3-18 éves korosztály üdültetését, táboroztatását, szervezett foglalkoztatását jelenti. 

A bejelentést a tábor nyitása előtt legalább 6 héttel kell írásban megtennie a tábor szervezőjének a tábor helye szerint illetékes intézetnél, megyénkben a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Járási Népegészségügyi OsztályánálA bejelentési kötelezettség elektronikus úton is teljesíthető. A bejelentésnek tartalmaznia kell a táborozás helyét, időpontját, valamint a táborozásban részt vevők várható számát, továbbá a nyilvántartásba vétel miatt rendkívül fontos feltüntetni a táborszervező elérhetőségét és adószámát. A bejelentőlapok, valamint a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának és Járási Népegészségügyi Osztályainak elérhetőségei, ügyfélfogadási ideje, illetékességi területe, a táborozás közegészségügyi feltételei megtalálhatóak és letölthetőek honlapunkról. 

A táboroztatás közegészségügyi követelményeit a 12/1991. (V. 18.) NM, valamint a 37/2007. (VII. 23.) EüM-SzMM rendeletek és mellékleteik tartalmazzák, melyekről a Járási Népegészségügyi Osztályok munkatársai is készséggel adnak információt. 

 

A napközbeni ellátást nyújtó („napközis”) táborokat, valamint kereskedelmi és magán szálláshelyen történő táboroztatást („ottalvós táborok”) a Kormányhivatal illetékes Járási Népegészségügyi Osztályánál kell bejelenteni. 

 

Ugyancsak ide kell bejelenteni a vándortáborokat is az alábbiak szerint:

Ha a táborozás vándortábor jellegű, a szervezőknek a kiindulási pont szerint illetékes járási Népegészségügyi Osztályt kell értesíteniük.

 

A táborozásban csak az vehet részt, aki arra egészségileg alkalmas.

A gyermek törvényes képviselője a 2. melléklet szerinti adattartalmú, a táborozást megelőző négy napon belül kiállított nyilatkozattal igazolja a táborozásban részt vevő gyermek megfelelő egészségi állapotát a táborozás megkezdése előtt. A nyilatkozathoz szükséges nyomtatványt - a táborozáshoz szükséges egyéb iratokkal együtt - a táborozás szervezője adja át kitöltés céljából.

 

A bejelentő részére „Igazolást” állítunk ki, a bejelentett tábor pedig nyilvántartásba kerül. Az adminisztráció a korábbi évekhez hasonlóan ingyenes. Az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály értesítésére akkor kerül sor, ha az adott táborban étkeztetést is nyújtanak.  Jelentős könnyítés a szülők számára, hogy ez évtől a táborozásban résztvevő gyermeknek már nem orvosi igazolással kell rendelkeznie, hanem a gyermek törvényes képviselője fenti NM rendelet 2. számú melléklete szerinti, a táborozást megelőző négy napon belül kiállított nyilatkozattal igazolja a gyermek megfelelő egészségi állapotát. A nyilatkozathoz szükséges nyomtatványt a táborozás szervezője adja át kitöltés céljából. A nyilatkozatot legkésőbb a táborozás megkezdésekor a táborozás szervezőjének kell átadni. A nyilatkozatot a táborozás ideje alatt a tábor helyszínén kell tartani.  Nyár folyamán a táborokat hatóságunk folyamatosan ellenőrzi, és közegészségügyi hiányosság esetén megteszi a szükséges intézkedéseket.

A táborozás közegészségügyi feltételei

Szálláshelyek üzemeltetésének közös egészségügyi szabályai

Üdülőre, gyermeküdülőre, gyermek és ifjúsági táborra, telepített sátortáborra vonatkozó élelmezés-és táplálkozás egészségügyi szabályok

Táborozásban résztvevő gyermek megfelelő egészségi állapotát igazoló nyilatkozat adattartalma

Napközbeni ellátást nyújtó vagy üzleti célú kereskedelmi, magánszálláshelyen történő táboroztatás BEJELENTÉSE a járási népegészségügyi intézet felé

Nem üzleti célú szálláshelyen történő táboroztatás BEJELENTÉSE népegészségügyi szakigazgatási szervhez

Élelmezés- és táplálkozás-egészségügy

A közegészségügy területei közé tartozik az élelmezés- és táplálkozás-egészségügy.

Az élelmezés-és táplálkozás-egészségügyi szakterület feladatai:

Élelmezés-egészségügyi feladatok:
  • Étrend-kiegészítők hatósági felügyelete
  • Kozmetikumok hatósági felügyelete
  • Kozmetikai termékeket gyártók nyilvántartása és hatósági felügyelete
  • Különleges táplálkozási célú élelmiszerek hatósági felügyelete
  • Tápanyag összetételre, egészségre vonatkozó állítások ellenőrzése
  • Étrend-kiegészítők és különleges táplálkozási célú élelmiszerek táplálkozási céloknak való megfelelőségének ellenőrzése, egészségi ártalom gyanúja, vagy emberi egészség veszélyeztetése esetén intézkedés
  • Ételfertőzések, ételmérgezések kivizsgálása, nyilvántartása, jelentése
Az élelmezés-egészségügy területén a Népegészségügyi Főosztály és Járási (korábban: ÁNTSZ) feladat- és hatásköre 2007. október 1-től megváltozott, és az élelmiszer-biztonsági feladatokat az MgSzH Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága látja el.

Táplálkozás-egészségügyi feladatok:
  • A lakosság tápláltsági helyzetének, tápláltsági állapotának vizsgálata.
  • Táplálkozás-egészségügyi vizsgálatok tápanyagszámítással és biokémiai elemzéssel a vendéglátás (munkahelyen, egészségügyi intézményben, oktatási és nevelési intézményekben, szociális ellátás, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatás) területén.
  • Betegélelmezés keretében nyújtott étkeztetés (normál étrend, enterális szondatáp) táplálkozás-egészségügyi vizsgálata tápanyagszámítással, biokémiai elemzéssel
 
Étrendkiegészítők
 
Élelmiszer-adalékanyagok
 
Kozmetikumok (9. számú melléklet, Bejelentőlap, Településlista)
 
Mit érdemes tudni a fogyasztóknak a kozmetikumokról?
Amit a fényvédő termékekről tudni érdemes
Amit a fekete henna testfestékről tudni érdemes
 
37/2014 (IV.30) EMMI rendelet a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról
Óvodai és iskolai táplálkozás-egészségügyi vizsgálatok
 
 

Kémiai biztonság

Feladata:

  • az ember és a környezet megvédése a veszélyes anyagok és veszélyes készítmények életciklusának bármely szakaszából származó káros hatásoktól;
  • a veszélyes anyagokkal, készítményekkel tevékenységet folytatók felügyelete.

Kémiai biztonság szabályozása:

  • Nemzeti jogszabályok: 2000. évi XXV. Törvény a kémiai biztonságról
    44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes
    szabályairól
  • Európai Uniós jogszabályok: Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18-i 1907/2006/EK Rendelete (REACH) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről,
    engedélyezéséről és korlátozásáról 
    Az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-i 1272/2008/EK Rendelete (CLP) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és
    csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/ 45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet
    módosításáról

Veszélyesség jellemzői

Az osztályozás célja annak megállapítása, hogy az anyag vagy keverék (készítmény) rendelkezik-e olyan tulajdonságokkal, mely veszélyesként történő besorolásához vezet. Ehhez szükséges az információk azonosítása és összegyűjtése, továbbá az összegyűjtött információk értékelése.

Ha az anyag vagy keverék megfelel valamely veszélyességi osztálynak vagy felosztásnak, akkor veszélyesként kell osztályozni. A veszélyes anyagok, keverékek előállítása, szállítás felhasználása kockázatot jelent az emberi egészségre és a környezetre. Az Európai Unió tagállamaiban egységes kritériumok szerint történik a veszélyesség szerinti besorolás. A külső csomagoláson lévő címkéknek egyértelmű, könnyen azonosítható információkat kell tartalmaznia.

A veszélyes anyagok és keverékek reklámja nem lehet félrevezető (például a gyermekek figyelmét felkeltő), sőt bizonyos esetekben ún. „gyermek biztos” zár alkalmazása is kötelező.

 

GHS-01 GHS-02 GHS-03

Robbanóanyagok
Önreaktív anyagok és keverékek A és B típus
Szerves peroxidok A és B típus

Gyúlékony gázok, aeroszolok, folyadékok és szilárd anyagok
Önreaktív anyagok és keverékek
Pirofóros folyadékok és szilárd anyagok
Vízzel érintkezve gyúlékony gázokat kibocsátó anyagok és keverékek
Szerves peroxidok

Oxidáló gázok, folyadékok és szilárd anyagok

GHS-04 GHS-05 GHS-06

Nyomás alatt lévő gázok
Sürített gázok
Csepfolyósított gázok
Mélyhűtött cseppfolyósított gázok
Oldott gázok

Fémekre korrozív
Bőrmaró hatású

Akut toxicitás

GHS-07 GHS-08 GHS-09

Akut toxixitás
Bőr és szem irritáló
Bőr szenzibilizáló
STOT
Légzőszervi irritáló
Narkotikus hatású

Légzőszervi szenzibilizáció
Csírasejt mutagén
Rákkeltő
Reproduktív toxicitás
STOT
Aspirációs veszély

Veszélyes a vízi környezetre

Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről csomagolásáról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-i 1272/2008/EK Rendelete (rövidítése CLP) szerint a veszélyes anyagok és készítmények piktogrammal figyelmeztető (H) és óvintézkedésre vonatkozó (P) mondatokkal jellemezhetők.

2017. július 1-től vége az átmeneti időszaknak, ugyanis az anyagokat is, és a keverékeket is CLP rendelet szerint kell osztályozni, csomagolni, címkézni.

A REACH és CLP rendelet az EU valamennyi tagállamában, így Magyarországon is közvetlenül alkalmazandó. A jogszabályok kötelezettséget rónak ipar szereplőire elsősorban gyártókra, importálókra és a továbbfelhasználókra.

A veszélyes anyagokkal/készítményekkel tevékenységet végzők feladatai

Egyéb információk:

 

Település-és Környezet-egészségügy

Település-és Környezet-egészségügyi Csoport hatáskörébe tartozó feladatok:

  • Vízhigiéne
  • Fürdővíz higiéne
  • Szennyvíz higiéne
  • Levegőhigiéne
  • Talajhigiéne


Vízhigiéne

Ellátja az ivóvíz minőségének felügyeletét:

  • Hatósági ivóvíz vizsgálatokat végeztet, minősíti a vizsgálati eredményeket.
  • Üzemeltetői vizsgálati adatokat gyűjti, értékeli.
  • Ivóvíz minőségi helyzetről összefoglaló jelentéseket készít, eleget tesz jelentési kötelezettségének.
  • Véleményezi, illetve jóváhagyja az ivóvíz- vizsgálati ütemterveket, elkészíti a hatósági mintavételi terveket.
  • Közreműködik az Ivóvízminőség Javító Programban.
  • Megelőző hatósági tevékenység keretében szakhatósági és hatósági feladatot végez.

Fürdővíz higiéne

  • Hatósági vizsgálatokat végeztet a medencés fürdők tápvizeiből, medencevizeiből, a vizsgálati eredményeket értékeli.
  • Elkészíti a medencés fürdők hatósági mintavételi ütemtervét.
  • Koordinálja a mesterséges és természetes fürdőkről készített adatszolgáltatást, összefoglaló jelentéseket készít, segítséget nyújt a kistérségi intézeteknek a fürdőkkel kapcsolatos feladataik ellátásában.
  • Segíti a Regionális Tisztifőorvost a természetes fürdővizek és fürdőhelyek minőség-felügyeletével kapcsolatos feladatában.
  • Közreműködik a természetes gyógytényezőkkel kapcsolatos eljárásokban.


Szennyvíz higiéne

  • Fertőtlenítésre kötelezett szennyvíztisztítók hatósági vizsgálatát koordinálja, a vizsgálati eredményeket értékeli.

Levegőhigiéne

  • Rendszeresen értékeli a légszennyezettségi állapotot.
  • Vizsgálja a zárt terek levegőszennyezettségét.

Talajhigiéne

  • Szakhatóságként közreműködik a veszélyes hulladékokkal kapcsolatos, a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásokban.
  • A települési hulladéklerakókkal kapcsolatban adatokat gyűjt, koordinál, összefoglaló jelentést készít.

Tájékoztatás

  • Az egészséges környezetet veszélyeztető tényezőkről, körülményekről tájékoztatja a kistérségi intézeteket, az önkormányzatokat, az érintett más hatóságokat.
  • Az emberi egészséget és a környezetet veszélyeztető körülményekről a tömegtájékoztató eszközökön keresztül tájékoztatja a lakosságot.
  • Az ivóvíz és a fürdővizek minőségéről és az egészségre gyakorolt hatásáról, kérelemre tájékoztatást ad.