Általános feladatok a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos tevékenység során

Vonatkozó jogszabályok:

  • Az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendeletel (2006. december 18.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről
  • Az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete a veszélyes anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelvek módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról

A fenti rendeletek végrehajtásához részletes útmutató a megfelelő alcímről érhető el!

  • a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény
  • a veszélyes anyagokkal és veszélyes készítményekkel kapcsolatos eljárások, ill. tevékenységek részletes szabályairól szóló 44/2000. (XII.27.) EüM rendelet.

A végrehajtás szempontjából legfontosabb fogalmak:

  • tevékenység: a veszélyes anyaggal, illetve a veszélyes készítménnyel kapcsolatos előállítás - ideértve a bányászatot (feltáró fúrás, kitermelés) is -, a gyártás, a feldolgozás, a csomagolás, a címkézés, az osztályozás, a tárolás, az anyagmozgatás, a forgalmazás, az értékesítés, a felhasználás, továbbá a veszélyes anyagok, illetve a veszélyes készítmények elemzésével, ellenőrzésével kapcsolatos vizsgálat
  • anyag: olyan természetes állapotban előforduló vagy gyártási folyamatból származó kémiai elem és vegyületei, amely az anyag stabilitásának megőrzéséhez szükséges adalékanyagot és az alkalmazott folyamatból származó szennyezőt is tartalmazhat, de nem tartalmaz olyan oldószert, amely az anyag stabilitásának befolyásolása vagy összetételének megváltoztatása nélkül elkülöníthető
  • veszélyes anyag: valamennyi, az irányadó jogszabályok alapján veszélyesként osztályozott anyag
  • készítmény vagy keverék: két vagy több anyagot tartalmazó keverék vagy oldat,
  • veszélyes készítmény vagy keverék: egy vagy több veszélyes anyagot tartalmazó keverék vagy oldat, amely az osztályozás során veszélyes besorolást kap
  • árucikk: olyan tárgy, amely az előállítás során a funkcióját a kémiai összetételnél nagyobb mértékben meghatározó különleges formát, felületet vagy alakot kap
  • biztonsági adatlap: a REACH 31. cikkében foglaltaknak megfelelően összeállított, magyar nyelvű dokumentum

Az európai Közösségben nem gyárthatók és nem hozhatók forgalomba önmagukban, készítményekben/keverékekben vagy árucikkekben előforduló anyagok, kivéve, ha ezeket a REACH vonatkozó rendelkezéseivel összhangban regisztrálták.

Az anyagok, illetve a készítmények/keverékek osztályozását a regisztrációra kötelezett végzi, regisztrációs kötelezettség hiányában a gyártó vagy a forgalomba hozatalért felelős személy.

A gyártóknak és importőröknek be kell jelenteniük az Európai Vegyianyag-ügynökségnek az általuk forgalomba hozott anyagok osztályozását és címkeelemeit, ha azok a REACH szerint regisztrációkötelesek (függetlenül az osztályozástól), illetve, ha a CLP szerint veszélyesnek minősülnek.

Alapelv: a veszélyes anyaggal, illetve a veszélyes készítménnyel/keverékkel kapcsolatos tevékenységet úgy kell megtervezni és végezni, hogy a tevékenység az azt végzők és más személyek egészségét ne veszélyeztesse, a környezet károsodását, illetve szennyezését ne idézze elő, illetőleg annak kockázatát ne növelje meg. A tevékenység egészséget nem veszélyeztető és biztonságos végrehajtásáért, valamint a környezet védelméért szervezett munkavégzés keretében végzett tevékenység esetén a munkáltató, nem szervezett munkavégzés esetén a vállalkozó, illetve a munkavégző a felelős.

A veszélyes anyagokkal, illetve veszélyes készítményekkel/keverékekkel foglalkozásszerűen végzett tevékenység a felhasznált anyag vagy készítmény adatait tartalmazó Biztonsági Adatlap birtokában kezdhető meg.

A magyar nyelvű Biztonsági Adatlap elkészítése a hazai gyártó ill. az anyagot ill. készítményt/keveréket Magyarországon forgalomba hozó kötelessége.

A tevékenységet végző a Biztonsági Adatlapot díjmentesen

  • a gyártótól, vagy
  • az anyagot/készítményt Magyarországon forgalomba hozótól, illetőleg
  • attól a forgalmazótól kapja meg, akitől a terméket megvásárolja.

A Biztonsági Adatlap veszélyes anyag/veszélyes készítmény azonosítására, veszélyességére, kezelésére, tárolására, szállítására, a hulladékkezelésre valamint az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeire, a környezet védelmére vonatkozó dokumentum. Elsődleges információforrás a munkáltató és a foglalkozás-egészségügyi orvos számára a kémiai kóroki tényezők kockázatainak felmérésében és a kockázatkezelő intézkedések meghozatalában, a munkavállaló számára a veszélyek felismerésében, a felelősségteljes munkahelyi magatartás kialakításában.

A veszélyes anyagokkal, illetve veszélyes készítményekkel/keverékekkel végzett tevékenységek megkezdése előtt a tevékenységet végző az adott tevékenység emberi egészséget és környezetet károsító kockázatairól becslést készít. A kockázatbecslés elkészítéséért szervezett munkavégzés keretében végzett tevékenység esetén a munkáltató, nem szervezett munkavégzés esetén a vállalkozó, illetve a munkavégző a felelős. A kockázatbecslés elvégzése munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.

TEVÉKENYSÉG BEJELENTÉSE

A veszélyes anyaggal/készítménnyel kapcsolatos tevékenységet a tevékenység megkezdése előtt elektronikus úton az OSZIR-KBIR rendszer segítségével be kell jelenteni a népegészségügyi szakigazgatási szerv tevékenység gyakorlásának helye szerint területileg illetékes járási (fővárosi kerületi) népegészségügyi intézetének. Nem kell bejelenteni az engedély visszavonásáig, illetve érvényességének lejártáig azt a tevékenységet, amelyet az arra jogosult érvényes általános vagy korlátozott tevékenységi engedély, illetve országos forgalmazási engedély alapján végez. Be kell jelenteni a tevékenységet végzőnek az érvényes engedélyben szereplő, vagy a bejelentésnél közölt adatokban bekövetkezett változást is.

VESZÉLYES ANYAG ÉS KÉSZÍTMÉNY/KEVERÉK BEJELENTÉSE

A veszélyes anyag, illetve veszélyes készítmény/keverék gyártójának ill. azt Magyarországon forgalomba hozónak a tevékenység megkezdését megelőzően elektronikus úton az OSZIR-KBIR rendszer segítségével be kell jelentenie a veszélyes anyagot és/vagy készítményt/keveréket az Országos Kémiai Biztonsági Intézetnek (OKBI).

A készítmény/keverék valamennyi veszélyes összetevőjének már szerepelnie kell a veszélyes anyagok magyarországi jegyzékében (amennyiben nem szerepel, az(oka)t ugyancsak be kell jelenteni).