A kemizáció negatív következményeinek megfékezésére első ízben 1972-ben meghirdetett ENSZ összefogás, az időközben létrehozott nemzetközi szervezetek, fórumok, programok a kémiai biztonság garantálását - a vegyi anyagok termeléséből, tárolásából, szállításából, feldolgozásából, felhasználásából, lerakásából adódó rövid- és hosszútávú ember- és környezetkárosító hatások megelőzését - tűzték ki célul.
Az 1992-ben elfogadott -a 21. század környezetvédelmi programját tartalmazó - AGENDA 21 dokumentum megfogalmazza a helyes vegyi anyag kezelés elvét, amely a környezet és az ember egészségének védelmét a fejlődés fenntarthatósága mellett kívánja megvalósítani.
A Magyarországi törvényi szabályozás az AGENDA 21 koncepciójára épült figyelemmel a tárgykörhöz tartozó közösségi irányelvekre, OECD ajánlásokra és EU tagországok hasonló törvényi előírásaira.
2007. június 1.-től hatályos az EU új vegyi anyag rendelete, a REACH, mely minden vegyi anyagra vonatkozóan és az EU egész területén rendelkezik a regisztrálás, az értékelés, az engedélyezés és a korlátozás eljárásairól. A rendelet végrehajtása 2008. június 1.-én indult, a nemzeti jogszabályok ennek megfelelően módosultak ill. kerültek hatályon kívül.
2010. december 1-től hatályos az EU új osztályozási, címkézési és csomagolási előírásokat meghatározó ún. CLP (vagy GHS) rendelete.